سبد خرید من
تکمیل سفارش

سلامتی + تندرستی

هفت کاربرد مفید کربن فعال

1397/09/15

مدت زمان مطالعه وبلاگ: ۷ دقیقه

 

پیشتر در مورد مصارف و فواید کربن فعال در وبلاگی مجزا توضیح داده شد. اما در این مطلب قصد داریم به هفت کاربرد خیلی مفید آن بپردازیم.

 

>> نکته: نحوه صحیح مصرف کربن فعال

هنگام مصرف کربن فعال لازم است مقدار زیادی آب در روز بنوشید، اگر مقدار کافی آب در کنار کربن فعال مصرف نشود ممکن است باعث ایجاد کم آبی در بدن شود.علاوه بر این نوشیدن آب کافی همراه کربن فعال کمک می کند تا سموم به سرعت از بدن خارج شوند و از یبوست جلوگیری می‌کند.

 

1.کاهش گاز و نفخ معده:

یکی از کاربردهای کربن فعال که اغلب نادیده گرفته می شود، کاهش نفخ معده است.به این صورت که گاز و نفخی که باعث ناراحتی معده میشوند را به دام می اندازد. طبق مطالعات منتشر شده از روزنامه گسترنولوژی آمریکا کربن فعال از ایجاد گازهای روده در پی وعده های غذایی جلوگیری می کند. حتما بعد از مصرف کربن فعال مقداری آب اضافی بنوشید.

 

2.درمان مسمومیت های الکلی

با اینکه کربن فعال الکل را جذب نمی‌کند اما می تواند به سرعت دیگر سم های موجود در بدن که منجر به مسمومیت می شود را از بین ببرد.الکل بلافاصله به موادی مثل قند و سموم دیگر تبدیل می شود ولی کربن فعال سموم را از بدن دفع کرده و باعث می شود آنها در بدن جذب نشوند. بعضی مطالعات نشان دهنده این است که مصرف همزمان الکل و کربن فعال باعث کاهش غلظت الکل در خون می شود.طبق مقاله ای که در دانشگاه پرینستون به چاپ رسیده است، کربن فعال می تواند به درمان مسمومیت های شدید الکلی کمک کند.

 

3.پاکسازی قارچ ها و انگل ها

اکثر مردم به وجود قارچ یا انگل در بدنشان فکر نمی کنند.در حالیکه قارچ های سمی باعث افسردگی، نارسایی کلیه و کبد،کاهش عملکرد مغز، بیماری های قلبی ، التهاب چشم، سردرد، استفراغ و اختلال عملکرد سیستم ایمنی و تنفسی بدن می شود.

 

4.برطرف کننده فوری سموم:

یکی از شایع ترین استفاده های کربن فعال حذف سم و مواد شیمیایی است. اکثر ترکیبات آلی، آفت کش ها، جیوه و کود به سطح این کربن چسبیده و مانع جذب آنها در بدن می شود. کربن فعال برای اثرات و اوردوز های ارادی و غیرارادی اکثر داروها در مراکز داروسازی استفاده می شود. این ماده همچنین بر روی آسپرین، مواد مخدر، مورفین و استامینوفن موثر است، البته باید مقدار درستی از این داروی طبیعی در اسرع وقت (در اصل حدود یک ساعت بعد از مصرف) استفاده شود.علاوه براین کربن فعال برای مسمومیت های غذایی هنگام اسهال و استفراغ  هم استفاده می شود.

 

5.پاکسازی سیستم گوارشی

کربن فعال با از بین بردن سمومی که باعث واکنش های آلرژیک و تضعیف عملکرد سیستم ایمنی بدن می شوند کمک می کند تا دستگاه گوارش سالمتری داشته باشید.همچنین با حذف سموم از بدن شما می تواند درد مفصلی را کاهش و باعث افزایش انرژی و عملکرد ذهنی شود. عوامل محیطی مانند سموم موجود درغذا،مواد شیمیایی در آب مصرفی و قارچ ها باعث ایجاد ترکیبات سمی در بدن ما می شوند. پاکسازی مرتب سیستم گوارشی عاملی مهم برای سلامتی بدن است.

 

6.ضدپیری

کربن فعال از آسیب های سلولی به کلیه ها، کبد و غدد فوق کلیوی جلوگیری می کند، برای بدن بسیار ضروری است که سموم و مواد شیمیایی به طور منظم از آن پاک شود.کربن فعال با از بین بردن سموم و مواد شیمیایی باعث بهبود عملکرد اندام ها میشود. پیری بخشی طبیعی از زندگی است، اما با توجه به جذب مواد سمی از طریق غذا، خانه، محل کارمان و محیط زیست، برای جلوگیری از پیر شدن زودرس باید از شر این سموم خلاص شویم.

 

7.کاهش کلسترول بالا

مطالعات در سراسر جهان نشان می دهد که کربن فعال کلسترول بد را کاهش می دهد و کلسترول خوب را به همان میزان که در برخی از داروهای تجویزی افزایش می یابد، افزایش می دهد. دریک مطالعه که بر روی افراد مختلف در طی 4 هفته انجام گردید به طور متوسط کلسترول به میزان ۲۵ درصد کاهش یافت،که از این مقدار کلسترول LDL به میزان ۴۱ درصد کاهش یافت درحالی که کلسترول HDL به میزان ۸ درصد افزایش یافته است. همانطور که در بالا هم اشاره شد کربن فعال را ۹۰ دقیقه تا 2 ساعت پس ازهرگونه داروی تجویزی و مکملی مصرف نکنید چون از جذب درست داروها جلوگیری می کند.

 

اثرات جانبی کربن فعال

استفاده کربن فعال برای اکثر افراد بی خطر است اما قبل از مصرف، از هرگونه شرایط خود مانند خون ریزی یا انسداد روده، سوراخ در روده، کم شدن آب بدن، جراحی شکمی که اخیرا انجام داده اید آگاه باشید و خودداری کنید. کربن فعال می تواند جذب مواد در عملکرد داروهای تجویزی را دچار اختلال کند.این کربن را از ۹۰دقیقه تا 2 ساعت قبل از وعده های غذایی،مکمل ها و داروهای تجویزی مصرف کنید.

 

کاربرد کربن فعال در صنعت نوشیدنی دنیا

چند سالی هست که شرکتهای تولیدکننده مطرح آبمیوه کلدپرس در دنیا پس از یافتن خواص بیشمار کربن فعال در ترکیب نوشیدنی های سم زدا و پاکساز خود استفاده میکنند و مورد استقبال شدیدی قرار گرفته است. با استفاده از همین تجارب، شرکت بوفه سبز نوشیدنی دی-تاکس خود که حاوی کربن فعال، لیمو، عسل، نمک صورتی هیمالیا و آب فیلتر شده است را عرضه نموده است. همچنین اخیرا، نوشیدنی دی-تاکس پلاس خود که حاوی دوز بالاتری از کربن فعال می باشد را در بسته های تخصصی پاکساز خود معرفی نموده است.

 

 

دیدگاه (0) دیدگاه

برای ارسال کامنت نیاز است عضو سایت باشید.

از تخفیفات و جدیدترین محصولات بوفه سبز با خبر شوید.