سبد خرید من
تکمیل سفارش

سلامتی + تندرستی

مصارف و فواید کربن فعال

1397/06/11

کربن فعال یا زغال اکتیو ،نوعی داروی طبیعی قوی می باشد که توسط بدن جذب نمی شود و می تواند بطور موثر سموم و مواد شیمیایی را از بدن دفع نماید. این کربن از منابع مختلفی تشکیل شده است اما زمانی که از آن به عنوان داروی طبیعی استفاده می شود بهتر است که کربن فعال ساخته شده از پوست نارگیل یا دیگر منابع طبیعی را انتخاب کرد. یکی از بارزترین و معروف ترین مصارف کربن فعال،استفاده از آن برای درمان ایمن و مؤثر مسمومیت و اوردوز دارو است که در مراکز اورژانس سراسر دنیا به کار می رود. این نوع زغال همچنین برای کاهش نفخ و باد معده و کاهش کلسترول خون استفاده شده، اختلال صفراوی در دوران حاملگی را درمان کرده و حتی از مسمومیت پس از نوشیدن الکل جلوگیری می کند. طبق مطالعات انجام شده کربن فعال در بعضی شرایط حتی بهتر از پمپاژ معده (شستشوی معده) کار می کند.

 

 

اما کربن فعال چگونه کار می کند؟

کربن فعال با به دام انداختن سموم و مواد شیمیایی در میلیون ها منافذ ریز خود کار می کند اما در مسمومیت های شدید که به واسطه ی مصرف سمومی مانند اسید (که آسیب های داخلی به بدن می زنند) بوجود می آید، کاربرد خود را از دست می دهد. منافذ و حفره های سطحی کربن فعال دارای بار الکتریکی منفی هستند که سموم موجود در گازها با بار الکتریکی مثبت را جذب می کنند. حفره ها و سوراخ های روی کربن فعال بر اثر یک فرآیند گرمایی به وجود می آیند. به یاد داشته باشید که زغال فعال با آن زغالی که شما برای پختن کباب استفاده می کنید کاملا فرق دارد، زغال کبابی حاوی مقادیر بسیاری سموم و مواد شیمیایی غیر قابل جذب می باشد.

کاربرد کربن فعال در صنعت نوشیدنی دنیا

چند سالی هست که شرکتهای تولیدکننده مطرح آبمیوه کلدپرس در دنیا پس از یافتن خواص بیشمار کربن فعال در ترکیب نوشیدنی های سم زدا و پاکساز خود استفاده میکنند و مورد استقبال شدیدی قرار گرفته است. با استفاده از همین تجارب، شرکت بوفه سبز نوشیدنی دی-تاکس خود که حاوی کربن فعال، لیمو، عسل، نمک صورتی هیمالیا و آب فیلتر شده است را عرضه نموده است. همچنین اخیرا، نوشیدنی دی-تاکس پلاس خود که حاوی دوز بالاتری از کربن فعال می باشد را در بسته های تخصصی پاکساز خود معرفی نموده است.

 

منابع:

1. Position statement and practice guidelines on the use of multi-dose activated charcoal in the treatment of acute poisoning. American Academy of Clinical Toxicology; European Association of Poisons Centres and Clinical Toxicologists. J Toxicol Clin Toxicol 1999;37:731-51.

2. Hift RJ, Todd G, Meissner PN, Kirsch RE. Administration of oral activated charcoal in variegate porphyria results in a paradoxical clinical and biochemical deterioration. Br J Dermatol 2003;149:1266-9.

3.https://draxe.com/

 

 

 

دیدگاه (0) دیدگاه

برای ارسال کامنت نیاز است عضو سایت باشید.

از تخفیفات و جدیدترین محصولات بوفه سبز با خبر شوید.